Кратка история на Армлифтинга, неговото зараждане и развитие до настоящия момент.

Армлифтингът е силов спорт, включващ различни дисциплини за тестване силата на хвата: Rolling Thunder, Apollon's Axle, Silver Bullet, Hub, Saxon Bar и Excalibur. Интересното в състезанията по Армлифтинг е тяхната непредсказуемост: трудно е да се отгатне евентуалният победител, изхождайки само от външния вид на участниците, тъй като изходът зависи не само от цялостното физическо равитие, но и от силата на мускулите на хвата. Съревнованията по Армлифтинг често са били провеждани в качеството им на развлечение на масови събития или като допълнение към турнири по други силови дисиплини (powerlifting, strongmen и т.н.). За създатели на Армлифтинга като силова дисциплина, смело могат да бъдат посочени известните украински спортсмени Андрей Шарков и Вячеслав Горбунов. Това са хората, организирали първия официален световен шампионат на Крим, проведен в град Ялта, Крим, както и първите въвели думата "АРМЛИФТИНГ".

Информация за някои от дисциплините, насочена предимно към читатели с бегла или никаква представа за този спорт:

  1. ROLLING THUNDER

    Представлява кръгла дръжка с диаметър 60мм и е симулатор, разработен от компанията IronMind през 1993 година, официално регистриран от нея под марката Rolling Thunder. Упражненията водят началото си от мъртва тяга с една ръка, която заема важно място в историята на силовите спортове, но изпълнението тук е значително по-трудно. То съчетава основното изпълнение на мъртва тяга чрез неудобна за хващане дръжка, която е много трудно да бъде задържана в дланта на ръката. Дизайнът на дръжката е такъв, че при вдигане на тежести, целият товар пада върху ръката и предмишницата.

    Rolling Thunder, утвърдил се като глобален стандарт за измерване силата на хвата на ръката, е и един от трите елемента на GNC Grip Gauntlet. В случая с разширител Captain of Crush, резултатите показани с помощта на Thunder Pendulum simulator, се вземат предвид в рейтинговия списък IronMind и са основният показател за силата на захващане на най-силните хора в света.

    Световен рекорд:

    Мъже до 100кг: Леонид Артюхов (Русия) - 105кг

    Жени до 60кг: Светлана Лемешко (Украина) - 45кг

  2. APOLLON'S AXLE

    Движението тук отново наподобява мъртва тяга, с тази разлика че диаметърът на лоста е 50мм, което затруднява повдигането значително заради по-голямото натоварване на пръстите.

    В днешно време ос на Аполон може да бъде наречен всеки лост с дебелина между 49-51мм. Наречен е така в чест на френския силов атлет Луи Юни, по прякор Аполон, който често повдигал демонстративно ос от вагонетка.

    IronMind® Apollon’s Axle™ представлява така наречената ос на Аполон от фирмата IronMind, пусната на пазара през 1994 година. Изпълнението на конвенционална мъртва тяга в надхват с именно този диаметър на лоста е едно от задължителните движения в състезание по Армлифтинг. Лостът сам по себе си е със следните размери: диаметър 51мм, тегло 15кг и дължина 220см с невъртящи се краища, за разлика от олимпийските лостове, които са с лагери от двете страни. Използваните дискове са с олимпийски стандарт, предполагащ отстояние от оста на лоста до пода около 22см.

    Световен рекорд:

    Мъже до 100кг: Стефан Рошка (Молдова) - 197кг

    Жени до 60кг: Светлана Лемешко (Украина) - 85кг

  3. SAXON BAR DEADLIFT

    Тук изпълнението е същото, както при APOLLON'S AXLE, с тази разлика че се използва лост с правоъгълен профил с диаметър 80мм.

    Лостът е кръстен така на името на един от най-силните мъже за своето време Артур Саксон.

    Световен рекорд:

    Мъже: Андрей Шарков (Украина) - 100кг

    Жени: Светлана Лемешко (Украина) - 47.5кг

  4. SILVER BULLET

    Представлява цилиндрично парче метал с дължинна 45мм, диаметър 19мм и шнур с дължина, не по-малка от 48см. Този симулатор може да издържи натоварване от 450кг. Производител е IronMind CoC Silver Bullet, САЩ.

    Silver Bullet е идеален за засилване силата на захвата чрез експандер. За да се повиши ефективността на тренировката, е необходимо да се окачи малка тежест на края на шнура, а единият край на Silver Bullet, да се закрепи между двете дръжки на експандера. Идеята е да се опитате да задържите колкото можете повече време.

  5. Световен рекорд:

    Мъже (СоС3): Дмитри Суховаров (Русия) - 58.55сек

    Жени (СоС1): Мая Блинова (Украина) - 8.44сек

Силен е не онзи, който може да се изкатери до голяма височина, а онзи, който не допуща да се смъкне по-ниско от веднъж постигнатото.


Блага Димитрова

Здравей Денис! Поздравления за победите в твоята категория, на провелото се през месец април 2019 година в Гърция състезание по армлифтинг! Разкажи ни накратко за себе си и как се запали по този спорт?

Здравейте, казвам се Денислав Василев на 34 години от София. По армлифтинга се запалих може би не случайно, защото имам интерес към силовите спортове още от малък. Всичко започна, когато се запалих по гриперите и от един на друг започнах да ги колекционирам. В крайна сметка, освен колекционерската страст и тренирах с тях, което доведе до покачване на силата на хвата ми. За около година и половина вече бях станал толкова силен, че вече затварях Сaptains of Crush N3, който до момента е затворен от около 260 човека в света. След още шест месеца тренировки правех 11 повторения с CoC3 и задържане на Silver Bullet 41 секунди, като световният рекорд в дисциплината е 58 секунди. Така покрай гриперите разбрах, че има и други дръжки, на които също се провеждат състезания. Всичко доби яснота, когато се запознах Тихомир Трайков, вече мой приятел, който споделя същата страст. Той си беше направил реплики на повечето дръжки и имаше добри резултати на тях. Така и аз последвах неговия пример и започнахме да сравняваме постижения. Направихме си и Фейсбук група, в която няколко приятели качвахме клипове с опити на дръжките. Всичко това доведе до идеята, че може би сме готови да отидем и на състезание.

Какъв е масовият интерес към армлифтинга? Колко бяха участниците в състезанието и имаше ли други българи участници?

За момента армлифтингът не е много популярен спорт, но набира голяма сила. Най-силно развит е в Щатите, Русия, Украйна и скандинавските държави. От тази година е част от програмата и на Арнолд Класик. Има световни първенства и много турнири по армлифтинг. На състезанието взеха участие над 40 състезатели, като само трима от тях бяхме българи. В моята категория аз бях единственият български представител.

На предоставените ни от теб видеоматериали от участието се вижда, че сякаш не беше много затруднен в отделните предизвикателства! Така ли беше?

Наистина на опитите, които съм представил във видео материалите, не изглежда да съм много затруднен, защото на тях преодолявам тежести, които са достатъчни за победа в категорията, но имам и опити за победа срещу по-горни категории, на които на хъба слагам 30кг и на Rolling Thunder 85кг, като и в двата случая ги повдигнах, но не можах да изпълня движението до финала и опитите не бяха успешни. Единствено на дисциплината Excalibur успях безапелационно да победя всички участници с голям аванс, като направих и един четвърти опит за публиката, повдигайки 115кг.

Коя дисциплина те затрудни най-много?

Дисциплината, която ме затрудни най много, беше тягата с Axel bar, който е с дебелина 50мм и трябва да се вдига с двете ръце в надхват. Заради травмата, която имам в лявата ръка, това е нещото, което можех да изпълня с най-малко болка. Въпреки травмата, успях да постига първо място в категорията и второ в общото класиране. Постижението ми в тази дисциплина, ако бях напълно възстановен, можеше да бъде с 15кг повече и нагоре.

В предварителния ни разговор спомена, че имаш болки в лявата ръка. Това попречи ли на представянето ти?

Да, болките в ръката бяха и причина да не зная, дали ще мога да участвам на състезание, тъй като не можех дори да се хвана на лоста за набиране с лявата ръка. Със сигурност на Axel deadlift щях да се представя по-добре, както и на Silver Bullet, защото лявата ръка щеше да е участвала само в една дисциплина и щях да дам резултат над 30 секунди, въпреки че като цяло тя е по-слабата.

Разбрахме, че за първи път участваш в подобно сътезание. Мислиш ли, че спечели сравнително лесно и би ли участвал отново?

Да, това е първото ми състезание по какъвто и да е спорт. Мисля че не беше трудно за мен да спечеля в категорията ми, но аз винаги се сравнявам с най-силните извън ограниченията на категориите и за да успея да победя всички, се искат още много усилия. И да, бих участвал отново, защото чувството е уникално.

Имаш ли други интереси, свързани с любителския спорт?

Интересите ми към спорта са все в областта на силовите постижения и главно силовия трибой и стронгмен. Основните ми тренировки са базовите: клек, лег и тяга и между тях вмъквам и тренировките за хват.

Накрая, имаш ли някакви конкретни препоръки или методика, към която да се обърнат всички желаещи да подобрят силата на захвата си?

Силният захват е изключително важен, когато става въпрос за движения като мъртва тяга, набирания, дори канадска борба. Като методика, мисля че хватът трябва да се тренира, както другите упражнения за по-големите мускулни групи, с тази разлика че може да се прави по-често. Ако е веднъж седмично, няма да има голям ефект. Трябва да има по-сериозно натоварване и акцент върху хвата поне три пъти седмично, като това може да е висене на лост с две или една ръка, стискане на грипери или трениране с удебелени дръжки. Опциите са буквално безброй.

А сега малко разяснения към отделните дисциплини и от нашият гост Денис, придружени със снимки от неговото представяне.

1. AXLE DEADLIFT

Мъртва тяга с лост с дебелина 50мм, като лоста се хваща в надхват с двете ръце. Разминат и хук хват са забранени.





2. ROLLING THUNDER

Това е въртяща се дръжка с дебелина 60мм. Идеята е да се наподоби прословутият Инч дъмбел, носещ името на създателя си Томас Инч, като дъмбелът е тежал 78кг и освен господин Инч, никой друг не е можел да го повдигне. Днес вече има хора, които освен че го повдигат, могат и да изминат 30 метра, носейки два такива дъмбела. Целта отново е максимално повдигната тежест.





3. IRONMIND PINCH HUB

Представлява дръжка с диаметър 76мм и височина 30мм. Идеята е да се направи реплика на старите дискове от 45lb на York, които хората са повдигали за пънчето в средата, за да покажат сила на хвата. На Hub се гони отново максимално повдигната тежест.





4. EXCALIBUR

Това е дръжка с дебелина 50мм, като вдигането тук много напомня на мита за крал Артур и как е издърпал меча от камъка. Отново се прави максимално повдигане.





При движенията дотук, състезателя трябва да се изправи с тежестта, да задържи в горно положение с изпънат гръб и рамене, и при сигнал Down да остави тежестта контролирано.

5. SILVER BULLET

Тук се комбинират сила и издръжливост. Използва се грипер Captains of crush N3, като между дръжките се защипва въпросният булет, 19мм в диаметър алуминиево парче с накатка, на което виси диск с тежест 2.5кг и се държи за време.





Класирането ми по дисциплини:
  1. Excalibur - 110kg и първо място. С този опит ставам MSIC - Master of Sport International class.
  2. Axel Deadlift - 150kg и първо място в категория до 100kg
  3. Rolling Thunder - 75kg първи в категория до 100kg.
  4. Silver Bullet с CoC3 - 20sec и първо място в категория до 100kg и второ в Open.
  5. Ironmind Pinch Hub - 25kg